Meškanie alebo zrušenie letu? Získajte odškodnenie až do výšky 600 EUR. Prečítajte si, ako na to!

Leteli ste nedávno na dovolenku alebo ste využili leteckú dopravu z iného dôvodu a zažili ste nečakané meškanie alebo dokonca zrušenie letu? Ak áno, môžete mať podľa nariadenia EÚ č. 261/2004 nárok na odškodnenie až do výšky 600 EUR. Aby ste boli čo najlepšie informovaní, pripravili sme tento článok, ktorý vás prevedie situáciami, v ktorých môžete mať nárok na odškodnenie od leteckej spoločnosti. Zistite, na čo máte nárok a ako môžete získať odškodnenie.

Narušenie letu z pohľadu nariadenia EÚ. Na čo máte nárok v prípade meškania alebo zrušenia letu?

V posledných rokoch sa cestovanie lietadlom stalo neoddeliteľnou súčasťou života takmer každého z nás. Napriek tomu, že každý by chcel zažiť cestovanie lietadlom bez problémov, môžete sa na svojich cestách stretnúť s poruchami letu. Výrazné meškanie alebo dokonca zrušenie letu vám môže poriadne prekaziť plány. 

Európska únia preto prijala opatrenia na predchádzanie týmto situáciám, a čo je dôležitejšie, na zmiernenie ich vplyvu. V nariadení EÚ č. 261/2004 sa preto stanovujú pravidlá odškodnenia a ochrany práv cestujúcich v prípade narušenia letu, či už v podobe výrazného meškania, zrušenia alebo odmietnutia nástupu na palubu.

Kedy a ako sa uplatňuje nariadenie EÚ č. 261/2004?

Nárok na odškodnenie od leteckej spoločnosti vzniká, ak

  • váš let bol zrušený a letecká spoločnosť vás o zrušení letu informovala menej ako 14 dní vopred. Náhrada škody sa v tomto prípade pohybuje od 250 do 600 EUR. Výška závisí od vzdialenosti letu a dĺžky následného meškania letu do cieľovej destinácie.
  • sa váš let oneskoril o viac ako 3 hodiny v porovnaní s plánovaným časom pristátia v cieľovej destinácii. Dĺžka meškania sa na účely žiadosti o náhradu škody vypočíta vzhľadom na plánovaný čas pristátia. Oneskorenie pri vzlete preto nie je relevantné. Meškanie letu zároveň nesmie byť spôsobené "mimoriadnymi okolnosťami", ako sú nepriaznivé poveternostné podmienky alebo štrajk zamestnancov letiska. Výška odškodnenia za oneskorené lety je rovnaká ako v prípade zrušených letov, opäť v závislosti od vzdialenosti medzi destináciami.
  • vám personál leteckej spoločnosti odmietol nástup na palubu (ide o tzv. overbooking). V tomto prípade máte nárok na náhradu škody v rovnakej výške ako v prípade zrušeného alebo meškajúceho letu. Nesmie však ísť o dobrovoľné vzdanie sa miesta , v takom prípade by ste nemali nárok na náhradu.
  • ste nestihli váš nadväzujúci let, a to kvôli meškaniu či zrušeniu predchádzajúceho letu. Vaša cesta však musí byť v rámci jednej rezervácie, čiže jedného rezervačného čísla dopravcu. Čo to presne znamená a ďalšie bližšie informácie o zmeškaní nadväzného letu si prečítate v tomto článku.

Ako zistím, či sa na môj let vzťahuje kompenzácia?

Pri meškaní alebo zrušení letu nie vždy vzniká nárok na kompenzáciu. Jednou z podmienok pre odškodnenie je, že váš let spadá do pôsobnosti nariadenia 261/2004. Váš let teda musí vzlietnuť alebo pristáť na letisku v EÚ, ale len ak ho prevádzkuje letecký dopravca so sídlom v EÚ. 

Prehľad nájdete v nasledujúcej tabuľke:

Odlet Prílet Spoločnosť Nárok podľa 261/2004
Bratislava Mníchov WizzAir Áno
Bratislava Dubaj Emirates Áno
Dubaj Bratislava WizzAir Áno
Dubaj Bratislava Emirates Nie

Môj let spĺňa podmienky. Ako získam náhradu za meškanie letu?

V prípade meškania alebo zrušenia letu môžete požiadať o odškodnenie viacerými spôsobmi. Jedným z nich je obrátiť sa na leteckú spoločnosť priamo a na vlastnú päsť. V tomto prípade je potrebné nájsť na webovej stránke leteckej spoločnosti príslušný formulár a kontaktovať leteckú spoločnosť v súvislosti s vašou žiadosťou.

Po kontaktovaní leteckej spoločnosti musíte počkať, kým sa vám ozve. To môže trvať niekoľko dní, týždňov alebo dokonca mesiacov. Bohužiaľ, je pravdepodobné, že letecká spoločnosť vašu žiadosť o odškodnenie zamietne, a to buď bez uvedenia dôvodu, alebo s odvolaním sa na mimoriadne okolnosti. V takom prípade sa môžete pokúsiť znovu kontaktovať zákaznícku podporu leteckej spoločnosti alebo si na riešenie svojho prípadu najať vlastného právnika. Celý proces je však zdĺhavý a navyše, ak neuspejete, môžu vám vzniknúť vysoké právne náklady a súdne poplatky.

Ďalšou možnosťou je využiť služby spoločnosti, ktorá sa touto problematikou zaoberá. Ak chcete svoj voľný čas tráviť príjemnejšími aktivitami, môžete svoj prípad odovzdať odborníkom, ktorí všetko vybavia za vás. Naši právnici denne komunikujú s leteckými spoločnosťami a dobre rozumejú celému procesu. Odškodnenie za meškanie alebo zrušenie letu vám dokážeme zabezpečiť oveľa rýchlejšie a s oveľa väčšou istotou úspechu, ako keby ste celý proces absolvovali sami. Okrem toho vám v niektorých prípadoch môžeme ponúknuť odškodnenie vopred. To znamená, že sumu budete mať na svojom bankovom účte okamžite, bez akéhokoľvek čakania.

Ak chcete využiť naše služby a o nič sa nestarať, stačí vyplniť krátky formulár. Náš tím okamžite kontaktuje zástupcov leteckej spoločnosti a začne proces vymáhania odškodného za váš meškajúci alebo zrušený let.

V spoločnosti Refundio sme len v roku 2023 pomohli tisícom cestujúcich získať odškodnenie, na ktoré majú nárok.

Žiadajte až 600 eur za oneskorený alebo zrušený let.

Na akú sumu mám nárok v prípade meškania alebo zrušenia letu?

Výška kompenzácie sa líši v závislosti od vzdialenosti medzi destináciami a dĺžky meškania. V prípade letov do vzdialenosti 1 500 kilometrov je výška nároku 250 EUR. V prípade letov od 1 500 do 3 500 kilometrov je odškodnenie stanovené na 400 EUR. Až 600 EUR môžu žiadať cestujúci, ktorých let bol uskutočnený medzi letiskom v EÚ a letiskom mimo EÚ a zároveň presiahol 3 500 kilometrov.

Na lety so vzdialenosťou viac ako 3 500 km sa však vzťahuje výnimka. Ak meškanie takéhoto letu trvá od 3 do 4 hodín, letecká spoločnosť má nárok na zníženie nároku o 50 %, t. j. o 300 EUR. Plnú náhradu vo výške 600 EUR možno požadovať len v prípade meškania letu dlhšieho ako 4 hodiny.

Letecká spoločnosť žiadosť o odškodnenie zamietla. Čo môžem urobiť?

Chceli ste si odškodnenie vybaviť sami, kontaktovali ste leteckú spoločnosť a tá vám odpovedala, že na odškodnenie nemáte nárok. Nemajte obavy, môžeme vám pomôcť aj v tomto prípade. Naši špecialisti posúdia váš prípad a zhromaždia dostatočné dôkazy, aby sa pokúsili vyvrátiť tvrdenia leteckej spoločnosti a napriek tomu vám vyplatili odškodnenie za zmarený let.

Ak letecká spoločnosť zamietla vašu žiadosť o odškodnenie z dôvodu mimoriadnych okolností, napíšte nám a my situáciu preveríme a pokúsime sa vás aj tak odškodniť.
Overte svoj nárok na kompenzáciu zadarmo
Overiť