Kompenzácia za meškajúci let

Asi každý z nás si praje prežiť dovolenku pohodovo a bezproblémovo. Čo ak však nastane nepríjemná situácia v podobe meškajúceho letu? Aké podmienky musíte splniť, aby ste mali nárok na kompenzáciu za meškajúci let a v akej výške sa kompenzácia pohybuje? Tieto komplikácie vám musí letecká spoločnosť vynahradiť buď formou finančného odškodnenia až do výšky 600 € alebo aj ubytovaním a občerstvením. Poďme sa na to pozrieť.

Kedy vzniká nárok na kompenzáciu?

Podľa nariadenia EÚ č. 261/2004 máte právo požadovať kompenzáciu vo výške až 600 € v prípade, že:

váš let meškal viac ako 3 hodiny v porovnaní s plánovaným časom pristátia (meškanie odletu nie je na účely odškodnenia relevantné),
váš let odletel z letiska v EÚ alebo pristál na letisku v EÚ (ak ho prevádzkuje letecký dopravca so sídlom v EÚ),
ste mali platnú rezerváciu letu a
za meškanie je zodpovedná letecká spoločnosť (nesmie ísť o mimoriadnu okolnosť).

Na akú kompenzáciu máte pri meškaní letu nárok?

Ak váš let meškal viac ako 3 hodiny oproti plánovanému času pristátia, máte nárok na finančnú kompenzáciu v závislosti na dĺžke vášho letu:

 • 250 € pri letoch vo vzdialenosti do 1 500 km;
 • 400 € pri letoch vo vzdialenosti od 1 500 km do 3 500 km;
 • 600 € pri letoch vo vzdialenosti nad 3 500 km.

Pri letoch nad 3 500 km však platí, že v prípade meškania o dĺžke 3-4 hodín, má letecká spoločnosť právo kompenzáciu znížit o 50 %, teda na 300 €. Nárok na plnú kompenzáciu 600 € vám teda vznikne iba pri meškaní dlhšom ako 4 hodiny.

Môže vám letecká spoločnosť ponúknuť namiesto kompenzácie voucher?

Ano, môže. Je však na vás, či vám tento spôsob kompenzácie vyhovuje. Ak preferujete výplatu kompenzácie prevodom na váš účet, nemusíte navrhnutý voucher prijať.

Núkanie voucherov na budúce lety je běžná prax aerolinek. V niektorých prípadoch to pre vás môže byť výhodné, je ale vhodné vedieť, aké máte v prípade meškania vášho letu práva. Ak vám ponúknutý voucher nevyhovuje, letecká spoločnosť vám musí vyplatiť kompenzáciu v peniazoch. Ak vám nechce vyhovieť, neváhajte sa na nás obrátiť.

Na čo ďalšie máte v prípade meškania letu nárok?

Finančná kompenzácia nie je to jediné, na čo máte v prípade meškania vášhho letu právo. Popri kompenzácii až 600 € máte tiež nárok napr. na:

 • občerstvenie (väčšinou formou poukazu na jedlo v primeranej hodnote na letisku), a
 • ubytovanie v hoteli.

Meškanie letu je samo o sebe nepríjemnou udalosťou, tobôž, keď trvá aj cez noc. Ak meškanie vášho letu trvá cez noc, letecká spoločnosť by vám mala zaistiť ubytovanie v hoteli zdarma, vrátane dopravy do hotela a späť na letisko. Nemaľujme čerta na stenu, ale ak by vás letecká spoločnosť s týmto nárokom odmietla, môžete si nájsť a zaplatiť ubytovanie sami a neskôr podať k leteckej spoločnosti žiadost o preplatenie vynaložených nákladov.

Výnimky - kedy vám nárok na kompenzáciu nevzniká?

Napriek tomu, že sa to tak môže zdať, nie vždy vám nárok na kompenzáciu vznikne. A to aj v prípade, že váš let meškal viac ako 3 hodiny. Ide o tzv. mimoriadne okolnosti, ktoré spôsobili meškanie vášho letu a v dôsledku ktorých nemá letecká spoločnosť povinnosť vám finančnú kompenzáciu platiť. Takýmito situáciami sú napríklad:

 • nepriaznivé počasie – poveternostné podmienky;
 • štrajk zamestnancov letiska alebo letových dispečerov;
 • porucha letového radaru;
 • núdzové situácie;
 • mimoriadne udalosti na letisku (teroristické útoky, požiare, sabotáže, nahlásenie bomby);
 • politické nepokoje;
 • a iné výnimočné situácie.

Nie vždy však ide o mimoriadnu okolnosť. Napríklad taká technická porucha lietadla bude vo väčšine prípadov považovaná za okolnosť, za ktorú nesie zodpovednosť aerolinka a vám tak vznikne nárok na finančnú kompenzáciu.

Ak letecká spoločnosť zamietla vašu žiadosť o odškodnenie z dôvodu mimoriadnych okolností, napíšte nám a my situáciu preveríme a pokúsime sa vás aj tak odškodniť.

Zmeškanie nadväzujúceho letu

Ak váš let meškal vinou leteckej spoločnosti a vy ste v tom dôsledku nestihli prestúpiť na váš nadväzujúci let, nemusíte prepadať panike. Letecká spoločnosť má povinnosť vám zaistiť náhradný let do vašej cieľovej destinácie. Nezabudnite, že popri náhradnom lete máte právo aj na finančnú kompenzáciu vo výške až 600 €. V prípade odmietnutia nástupu do lietadla, tzv. overbookingu, je situácia podobná.

Bližšie informácie nájdete na stránke Zmeškanie nadväzujúceho letu.

Čo robiť v prípade meškajúceho letu?

Dôležité je neprepadať panike. Odfoťte si palubné letenky alebo si ich nahrajte do telefónu. Skúste zistiť na informačnej prepážke dôvod meškania vášho letu. Pokiaľ je meškanie zobrazené na odletovej tabuli, je dobré si ju tiež odfotiť. Každý dôkaz o meškaní letu zrýchľuje priebeh celej kompenzácie. Prečítajte si, na čo máte v danej situácii nárok a požiadajte o občerstvenie a zabezpečenie hotela v prípade, že vaše oneskorenie trvá cez noc.

Kontaktujte nás prostredníctvom formulára. Všetko za vás vyriešime a do druhého dňa vám pošleme peniaze, ktoré vám za meškanie letu patria.

Ako vyplniť žiadosť o kompenzáciu za meškanie letu?

Žiadosť o kompenzáciu môžete vyplniť dvoma spôsobmi. Buď sa pokúsite s leteckou spoločnosťou dohodnúť sami a získať tak kompenzáciu za váš meškajúci let. Alebo môžete vyplniť formulár na webe Refundio.sk a nechať celý proces kompenzácie na nás.

Nebudeme vám nič nahovárať, kompenzáciu za váš meškajúci let môžete získať vlastnou cestou bez využitia našich služieb. Treba však počítať s tým, že celý proces získania kompenzácie môže byť zdĺhavý (všetko trvá až 12 mesiacov) a najmä bez garancie úspechu. Kompenzácie sa tak nemusíte ani po dlhých mesiacoch vôbec dočkať.

Pokiaľ sa vám z vidiny desiatok emailov a dlhých mesiacov dohadovania s aerolinkou dvíha žalúdok viac ako z turbulencií v lietadle, môžete celý proces nechať na nás.

Vyplníte náš formulár za 5 minút, my všetko skontrolujeme a ešte v ten istý deň sa vám ozveme s ponukou odškodnenia. Následne vybavíme kompenzáciu za váš let a ak je to možné, pošleme vám kompenzáciu vopred. Žiadne čakanie, žiadny stres a hlavne istota, že získate odškodnenie. Táto suma vám totiž zostáva aj v prípade, že sa nám nepodarí spor vyhrať.

Žiadajte až 600 EUR za oneskorený alebo zrušený let.

Na čo sa nás najčastejšie pýtate v súvislosti s kompenzáciou za meškajúci let

Ako sa počíta meškanie letu?

Pre meškanie letu z hľadiska finančnej kompenzácie, je dôležité meškanie pri prílete. Pokiaľ teda váš let priletel do cieľovej destinácie o viac ako 3 hodiny oproti plánovanému času pristátia, máte nárok na kompenzáciu. Meškanie pri odlete nehrá z hľadiska kompenzácie žiadnu úlohu.

Mám nárok na kompenzáciu za meškajúci let aj v prípade letu mimo EÚ?

Áno. Na kompenzáciu máte podľa európskeho nariadenia právo v prípade, že váš let odlietal z letiska na území EÚ alebo na také letisko prilietal a zároveň bol tento let prevádzkovaný leteckým dopravcom so sídlom v EÚ. Pre predstavu, bude to napr. let z Prahy do Dubaja, ale zároveň aj let z Dubaja do Prahy, ak ho bude prevádzkovať európska letecká spoločnosť (napr. Smartwings alebo Wizzair). Na let z Dubaja do Prahy prevádzkovaný napr. spoločnosťou Emirates sa potom európske nariadenie nevzťahuje.

Môj let meškal z dôvodu zlého počasia, mám na kompenzáciu nárok?

Bohužiaľ nie. Zlé počasie je považované za mimoriadnu okolnosť, za ktorú nenesie letecká spoločnosť zodpovednosť. Na finančnú kompenzáciu vám teda nárok nevzniká, ale na ubytovanie v hoteli či občerstvenie áno, na to nezabudnite. To isté platí aj v prípade zrušeného letu.

Aerolinka mi zamietla nárok z dôvodu mimoriadnej okolnosti. Čo môžem urobiť?

Vyplňte náš formulár. Napriek tomu, že aerolinka zamietla váš nárok, pokúsime sa s tým niečo urobiť. Nabudúce je však jednoduchšie nás kontaktovať hneď, aby ste týmto situáciám predišli.

Letenku mi kupoval zamestnávateľ, letel som na pracovnú cestu. Mám aj tak nárok na kompenzáciu za oneskorenie letu?

Áno. Nezáleží na tom, kto letenku kupoval, ale kto daným letom letel. Nárok na kompenzáciu vám tak vzniká v rovnakej výške, ako by ste leteli na dovolenku s rodinou.

Prehľad jednotlivých leteckých spoločností, s ktorými sa môžete stretnúť

Na svojich cestách môžete využiť stovky leteckých spoločností. Pripravili sme pre vás prehľad tých najpoužívanejších, aby ste vedeli, ako postupovať.

Overte svoj nárok na kompenzáciu zadarmo
Overiť