Bol váš let so spoločnosťou Ryanair zrušený alebo meškal? Získajte odškodnenie až do výšky 600 eur!

Ryanair je jednou z najväčších nízkonákladových leteckých spoločností v Európe. Ak ste nedávno leteli s touto leteckou spoločnosťou a váš let mal meškanie alebo bol dokonca zrušený, je veľmi pravdepodobné, že máte nárok na odškodnenie. Podľa nariadenia EÚ č. 261/2004 môžete dostať až 600 EUR. V našom článku vám prinášame prehľad o tom, akú konkrétnu čiastku môžete očakávať za svoj narušený let, podmienky, za ktorých máte na ňu nárok, a predovšetkým jednoduchý spôsob, ako ju získať.

Nariadenie EÚ č. 261/2004 v súvislosti s oneskoreným alebo zrušeným letom spoločnosti Ryanair

Nariadenie EÚ č. 261/2004 má zásadný význam pre ochranu práv cestujúcich v prípade meškania alebo zrušenia letu, ale aj v prípade odmietnutia nástupu na palubu (overbooking). V nariadení sa stanovuje, že cestujúci majú nárok na finančnú náhradu, ak sa ich plánovaný let nečakane zvrtne, za čo je zodpovedná letecká spoločnosť. Vďaka nariadeniu EÚ č. 261/2004 si cestujúci môžu byť istí, že budú chránení a že ich práva budú vždy zachované. Je však nevyhnutné, aby poznali svoje práva a vedeli ich v týchto nepriaznivých situáciách uplatniť.

Kedy má cestujúci nárok na finančnú náhradu od spoločnosti Ryanair?

Ak chcete získať finančnú kompenzáciu za prerušený let spoločnosti Ryanair, musí sa to týkať jednej z nižšie uvedených možností.

Overbooking

Overbooking znamená, že vám bol odmietnutý nástup do lietadla bez vášho súhlasu. Zamestnanci spoločnosti Ryanair vám najčastejšie oznámia, že pre vás už nemajú miesto z dôvodu nadmerného rezervovania. V takom prípade máte nárok na náhradu škody vo výške 250 až 600 EUR v závislosti od vzdialenosti plánovaného letu. Viac informácií o odmietnutí nástupu do lietadla.

Meškanie letu

Váš let spoločnosti Ryanair meškal najmenej 3 hodiny a dôvodom meškania neboli žiadne mimoriadne okolnosti, ako napríklad štrajk zamestnancov letiska alebo nepriaznivé poveternostné podmienky. Pre splnenie podmienok nie je rozhodujúce meškanie, s ktorým lietadlo vzlietlo, ale len časový rozdiel medzi plánovaným a skutočným pristátím v cieľovej destinácii. Výška náhrady sa pohybuje od 250 do 600 EUR v závislosti od dĺžky meškania a vzdialenosti medzi letiskami. Viac informácií o meškajúcich letoch.

Zrušenie letu

Ak spoločnosť Ryanair zruší váš plánovaný let a informuje vás o tom menej ako 14 dní vopred, máte nárok na náhradu škody v rovnakej výške ako pri oneskorenom lete, opäť v závislosti od vzdialenosti letu. Zároveň, rovnako ako v prípade meškania letu, musí ísť o chybu na strane spoločnosti Ryanair. Ak je let zrušený z dôvodu mimoriadnych okolností, spoločnosť Ryanair nie je povinná vyplatiť vám kompenzáciu. Viac informácií o zrušených letoch.

Zmeškanie nadväzujúceho letu

Ak zmeškáte prestupný let z dôvodu meškania alebo zrušenia letu, máte rovnaký nárok ako v prípade zrušenia letu, pričom platia rovnaké podmienky.

Podľa nariadenia EÚ č. 261/2004 musí byť na získanie nároku na náhradu škody splnená ešte jedna dôležitá podmienka. Lietadlo spoločnosti Ryanair musí buď vzlietnuť z letiska nachádzajúceho sa v EÚ, alebo pristáť v EÚ. Ak bol teda váš let uskutočnený medzi letiskami nachádzajúcimi sa mimo EÚ, odškodnenie, žiaľ, nedostanete.

Na akú výšku odškodnenia mám nárok pri prerušenom lete spoločnosti Ryanair?

Suma, na ktorú máte nárok, závisí od dĺžky meškania a vzdialenosti medzi destináciami. V prípade letov dlhších ako 3 500 kilometrov môžete žiadať najviac 600 EUR. V prípade týchto letov sa však jedno z letísk musí nachádzať v EÚ a druhé mimo EÚ. Ak teda letíte viac ako 3 500 kilometrov, ale len v rámci EÚ, vaša náhrada sa zníži na 400 EUR. V prípade letov v rozmedzí od 1 500 do 3 500 kilometrov je výška nároku voči spoločnosti Ryanair 400 eur. V prípade kratších letov do 1 500 kilometrov medzi letiskami má nárok hodnotu 250 eur.

Je dôležité poznamenať, že pri letoch nad 3 500 kilometrov môže Ryanair znížiť odškodnenie na 50 % z pôvodných 600 na 300 eur, ak meškanie trvá od 3 do 4 hodín. Ak chcete plnú náhradu, váš let musí mať meškanie viac ako 4 hodiny.

Ako získam odškodnenie za meškanie alebo zrušenie letu so spoločnosťou Ryanair rýchlo a jednoducho?

Náhradu za prerušený let môžete získať dvoma spôsobmi. Buď môžete kontaktovať spoločnosť Ryanair sami prostredníctvom webového formulára. Spoločnosť Ryanair prípad posúdi a potom sa vám ozve s rozhodnutím, či vám odškodné vyplatí alebo nie. Ak však vašu žiadosť zamietne, nemáte proti tomuto rozhodnutiu veľa možností odvolania. Môžete napísať na zákaznícku podporu alebo zavolať priamo zamestnancovi spoločnosti Ryanair. V najlepšom prípade vám niekto zdvihne telefón a strávi s vami nejaký čas, ale nepočítajte s tým, že spoločnosť Ryanair prehodnotí svoje rozhodnutie. Potom sa môžete obrátiť na právnika, ale ak na súde neuspejete, budete musieť zaplatiť súdne poplatky a vysoké náklady na právne služby. Táto možnosť je vysoko riziková a môže vás vyjsť draho.

Druhou možnosťou je obrátiť sa na praktických právnikov, ktorí denne pomáhajú desiatkam cestujúcich pri ochrane ich práv. Stačí, ak vyplníte krátky formulár. O zvyšok sa postaráme my. Po krátkom posúdení vášho prípadu sa spojíme so zástupcom spoločnosti Ryanair a peniaze budete mať v krátkom čase na účte. Okrem toho sme v prípade potreby pripravení brániť vaše práva na súde. Výhodou pre vás je, že za služby spoločnosti Refundio neplatíte žiadne poplatky, ale len čiastočnú províziu v prípade úspechu vo veci.

Ak máte záujem o kompenzáciu, stačí vyplniť krátky formulár a potom sa už nemusíte o nič starať. Skontaktujeme sa so zástupcom leteckej spoločnosti a získame pre vás odškodnenie, a to buď zmierom, alebo súdnou cestou.

Situácie, v ktorých sa kompenzácia nevypláca

Aj keď váš prerušený let spĺňa vyššie uvedené podmienky, nemusíte mať vždy nárok na odškodnenie. Existujú totiž takzvané mimoriadne okolnosti, pri ktorých spoločnosť Ryanair nie je povinná vyplatiť náhradu škody. Ide o náhle situácie, ktorým spoločnosť Ryanair nemohla zabrániť a ktoré viedli k meškaniu alebo zrušeniu vášho letu. Medzi takéto situácie patria okrem iného nepriaznivé poveternostné podmienky alebo štrajky dispečerovletovej prevádzky.

Zaujímavosti o spoločnosti Ryanair

Vedeli ste, že spoločnosť Ryanair uskutočňuje v priemere viac ako 3 000 letov denne? Írska nízkonákladová letecká spoločnosť je na najvyššom mieste spomedzi všetkých európskych leteckých spoločností, pričom druhá EasyJet uskutoční o polovicu menej letov denne. 

Celkový počet lietadiel spoločnosti Ryanair je neuveriteľných 565. Spolu so svojimi dcérskymi spoločnosťami Buzz, Lauda a Malta Air lieta Ryanair do viac ako 240 destinácií v 40 krajinách Európy, Afriky a Blízkeho východu.

Leteli ste s inou leteckou spoločnosťou? Zistite, ako získať odškodnenie

Overte svoj nárok na kompenzáciu zadarmo
Overiť